90TH OSCARS®: Tutte le Nominations

LOS ANGELES, CA – Actress-comedian Tiffany Haddish and actor-director Andy Serkis, joined by Academy President John Bailey, announced the 90th Academy Awards® nominations today (January 23) live from the Academy’s Samuel Goldwyn Theater via a global live stream on Oscar.comOscars.org, the Academy’s digital platforms, a satellite feed and broadcast media.

Haddish and Serkis announced the nominees in 11 categories at 5:22 a.m. PT, with pre-taped category introductions by Academy members Priyanka Chopra, Rosario Dawson, Gal Gadot, Salma Hayek, Michelle Rodriguez, Zoe Saldana, Molly Shannon, Rebel Wilson and Michelle Yeoh. Haddish and Serkis announced the remaining 13 categories at 5:38 a.m. PT.

For a complete list of nominees, visit the official Oscars website, www.oscar.com.

Academy members from each of the 17 branches vote to determine the nominees in their respective categories – actors nominate actors, film editors nominate film editors, etc. In the Animated Feature Film and Foreign Language Film categories, nominees are selected by a vote of multi-branch screening committees. All voting members are eligible to select the Best Picture nominees.

Active members of the Academy are eligible to vote for the winners in all 24 categories beginning Tuesday, February 20 through Tuesday, February 27.

The 90th Oscars®, hosted by Jimmy Kimmel, will be held on Sunday, March 4, 2018, at the Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center® in Hollywood, and will be televised live on the ABC Television Network at 6:30 p.m. ET/3:30 p.m. PT. The Oscars also will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

 

 


 

Nominations for the 90th Academy Awards

 

Performance by an actor in a leading role

  • Timothée Chalamet in &quotCall Me by Your Name&quot
  • Daniel Day-Lewis in &quotPhantom Thread&quot
  • Daniel Kaluuya in &quotGet Out&quot
  • Gary Oldman in &quotDarkest Hour&quot
  • Denzel Washington in &quotRoman J. Israel, Esq.&quot

 

Performance by an actor in a supporting role

  • Willem Dafoe in &quotThe Florida Project&quot
  • Woody Harrelson in &quotThree Billboards outside Ebbing, Missouri&quot
  • Richard Jenkins in &quotThe Shape of Water&quot
  • Christopher Plummer in &quotAll the Money in the World&quot
  • Sam Rockwell in &quotThree Billboards outside Ebbing, Missouri&quot

 

Performance by an actress in a leading role

  • Sally Hawkins in &quotThe Shape of Water&quot
  • Frances McDormand in &quotThree Billboards outside Ebbing, Missouri&quot
  • Margot Robbie in &quotI, Tonya&quot
  • Saoirse Ronan in &quotLady Bird&quot
  • Meryl Streep in &quotThe Post&quot

 

Performance by an actress in a supporting role

  • Mary J. Blige in &quotMudbound&quot
  • Allison Janney in &quotI, Tonya&quot
  • Lesley Manville in &quotPhantom Thread&quot
  • Laurie Metcalf in &quotLady Bird&quot
  • Octavia Spencer in &quotThe Shape of Water&quot

 

Best animated feature film of the year

  • The Boss Baby Tom McGrath and Ramsey Naito
  • The Breadwinner Nora Twomey and Anthony Leo
  • Coco Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  • Ferdinand Carlos Saldanha
  • Loving Vincent Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

 

Achievement in cinematography

  • Blade Runner 2049 Roger A. Deakins
  • Darkest Hour Bruno Delbonnel
  • Dunkirk Hoyte van Hoytema
  • Mudbound Rachel Morrison
  • The Shape of Water Dan Laustsen

 

Achievement in costume design

  • Beauty and the Beast Jacqueline Durran
  • Darkest Hour Jacqueline Durran
  • Phantom Thread Mark Bridges
  • The Shape of Water Luis Sequeira
  • Victoria & Abdul Consolata Boyle

 

Achievement in directing

  • Dunkirk Christopher Nolan
  • Get Out Jordan Peele
  • Lady Bird Greta Gerwig
  • Phantom Thread Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water Guillermo del Toro

 

Best documentary feature

  • Abacus: Small Enough to Jail Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
  • Faces Places Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
  • Icarus Bryan Fogel and Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
  • Strong Island Yance Ford and Joslyn Barnes

 

Best documentary short subject

  • Edith+EddieLaura Checkoway and Thomas Lee Wright
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 Frank Stiefel
  • Heroin(e) Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
  • Knife SkillsThomas Lennon
  • Traffic Stop Kate Davis and David Heilbroner

 

Achievement in film editing

  • Baby Driver Paul Machliss and Jonathan Amos
  • Dunkirk Lee Smith
  • I, Tonya Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water Sidney Wolinsky
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri Jon Gregory

 

Best foreign language film of the year

  • A Fantastic Woman Chile
  • The Insult Lebanon
  • Loveless Russia
  • On Body and Soul Hungary
  • The Square Sweden

 

Achievement in makeup and hairstyling

  • Darkest Hour Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • Wonder Arjen Tuiten

 

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • Dunkirk Hans Zimmer
  • Phantom Thread Jonny Greenwood
  • The Shape of Water Alexandre Desplat
  • Star Wars: The Last Jedi John Williams
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri Carter Burwell

 

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • Mighty River from &quotMudbound&quot
    Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
  • Mystery Of Love from &quotCall Me by Your Name&quot
    Music and Lyric by Sufjan Stevens
  • Remember Me from &quotCoco&quot
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • Stand Up For Something from &quotMarshall&quot
    Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
  • This Is Me from &quotThe Greatest Showman&quot
    Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

 

Best motion picture of the year

  • Call Me by Your Name Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
  • Darkest Hour Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
  • Dunkirk Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
  • Get Out Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
  • Lady Bird Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill, Producers
  • Phantom Thread JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
  • The Post Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
  • The Shape of Water Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

 

Achievement in production design

  • Beauty and the Beast Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • Darkest Hour Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Dunkirk Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • The Shape of Water Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

 

Best animated short film

  • Dear Basketball Glen Keane and Kobe Bryant
  • Garden Party Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • Lou Dave Mullins and Dana Murray
  • Negative Space Max Porter and Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes Jakob Schuh and Jan Lachauer

 

Best live action short film

  • DeKalb Elementary Reed Van Dyk
  • The Eleven O’Clock Derin Seale and Josh Lawson
  • My Nephew Emmett Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child Chris Overton and Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us Katja Benrath and Tobias Rosen

 

Achievement in sound editing

  • Baby Driver Julian Slater
  • Blade Runner 2049 Mark Mangini and Theo Green
  • Dunkirk Richard King and Alex Gibson
  • The Shape of Water Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  • Star Wars: The Last Jedi Matthew Wood and Ren Klyce

 

Achievement in sound mixing

  • Baby Driver Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
  • Blade Runner 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
  • Dunkirk Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
  • The Shape of Water Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
  • Star Wars: The Last Jedi David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

 

Achievement in visual effects

  • Blade Runner 2049 John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
  • Kong: Skull Island Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

 

Adapted screenplay

  • Call Me by Your Name Screenplay by James Ivory
  • The Disaster Artist Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
  • Logan Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
  • Molly’s Game Written for the screen by Aaron Sorkin
  • Mudbound Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

 

Original screenplay

  • The Big Sick Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • Get Out Written by Jordan Peele
  • Lady Bird Written by Greta Gerwig
  • The Shape of Water Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri Written by Martin McDonagh
Walter Nicoletti
Follow Me

Walter Nicoletti

Founder at Voce Spettacolo
Walter Nicoletti è un produttore, filmmaker, attore e fonda Voce Spettacolo nel 2013. Laureato in Giurisprudenza. E' portavoce italiano della Notte degli Oscar® - European Oscar Party (2018-2019).
Walter Nicoletti
Follow Me

Walter Nicoletti

Walter Nicoletti è un produttore, filmmaker, attore e fonda Voce Spettacolo nel 2013. Laureato in Giurisprudenza. E' portavoce italiano della Notte degli Oscar® - European Oscar Party (2018-2019).

You may also like...

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

uno × quattro =